انواع درمان برای بیمار سکته مغزی

در این مطلب از سایت بلاگ ایران تاک از علل سکته مغزی صحبت می کنیم..با ما همراه باشید :

 

 

 

سکته مغزی چیست :

 

 

وقتی سرخرگهای بدن سفت میشود شود، غالباً کلسیم و چربی در جدار رگها رسوب میکند که میتواند یکی از چهار سرخرگی که خون را به مغز می رساند، ببندد و یا تنگ کند. به دلیل تنگی این سرخرگها گاهی موقتاً خون به مغز نمی رسد و به خاطر نرسیدن خون به قسمتی از مغز، بخشی از بدن از کار می افتد که در بیشتر اوقات، زودگذر است و پس از چند روز خوب می شود .

 

 

برخی اوقات هم ممکن است لخته خونی در رگها به وجود آید، و وارد مغز شده، باعث فلج شدن بخش عمده ای (نیمی) از بدن بشود و تا ماهها و سال ها بهبودی پیدا نکند.

 

 

رادیولوژیستها و جراحان مغز و اعصاب درست همانند جراحان قلب و عروق با عکسبرداری، نقطه بسته شده را پیدا میکنند و اگر انسداد در سرخرگ کاروتید باشد همان روش باز کردن و جراحی و استنت گذاری را برای بیمارانی که دچار سکته مغزی شده اند به کار میگیرند.

 

 

درمان سکته مغزی :

 

 

۱ – بیمار را زیر نظر و مراقبت های پزشکی گذارند

 

۲ – داروهای ضد انعقاد در رگ تزریق کنند.

 

۳- استنت Stent در رگ های بسته قرار دهند

 

. ۴ – جراحی کاروتید انجام می دهند

 

 

بد بختانه از نظر انتظار زندگی، تفاوت زیادی بین هیچکدام نیست. گرچه استنت برای رگهای مغز چندان سودی نداشته و نتیجه بدتری از جراحی داشته است.

 

 

همچنین با آنکه عوض کردن سرخرگ کاروتید ممکن است از برخی سکته مغزی جلوگیری کند، اما خواه نا خواه سختی سرخرگها موجب سکته مغزی در قسمتی دیگر از مغز شده و یا اینکه بیمار را دچار سکتهٔ قلبی خواهد کرد.

 

 

برای بیمارانی که دچار سکته مغزی شدهاند، بهترین درمان همان مراقبتهای پزشکی و انتظار است. باید عوامل ایجاد سکته را کم کرد. اگر بیمار فشار خون یا بیماری قند و زیادی چربی دارد، آنها را بایستی درمان کرد. به روشنی نشان داده شده است که عمل جراحی مغز، دارای درصد مرگ و میر بیشتر و عوارض بیم آورتری است. سکته مغزی را بایستی پیشگیری کرد و در صورت روی دادن، از پیشرفت بیشتر آن جلوگیری کرد.

 

 

چون بسته شدن و یا خونریزی داخل مغز، غالباً، و متناسب با بازمانده تواناییهای بیولوژیک بدن، بسوی بهبودی خواهد گرایید. و چنانکه گفته شد، به کمک دارو، تمرین و ورزش های ویژه تسلط مغزواعصاب براندام ها و کوشش در کم کردن عوامل و علل اولیه سکته مغزی ، بسیار بهتر می توان عوارض و علائم آن را از میان برد. ناگفته روشن است؛

 

 

در موارد نادر که رگی به خاطر ناهنجاریهای مادرزادی پاره شده و خونریزی درون مغزی فشار به وجود آورده باشد، در صورت تشخیص درست می توان با کشیدن خون از مغز، از فشار درون جمجمه کاست و از مرگ زودرس پیشگیری کرد.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید