پوکی استخوان منشاء بیماری های خطرناک است!

بسیاری از بیماری ها و اختلالات در بدن با پوکی استخوان ها در ارتباط هستند. در بعضی از بیماری ها، مکانیسم زمینه ای مؤثر بر متابولیسم، مستقیم و در برخی دیگر، متعدد و ناشناخته است. به طور معمول، عدم تحرک باعث کاهش بافت استخوانی می شود. مثلا پوکی استخوان موضعی ممکن است پس از بی حرکتی طولانی ناشی از قرار گرفتن اندام شکسته در قالب گچی روی دهد. این وضعیت در بیماران فعال دارای سوخت و ساز استخوانی زیاد ( مانند ورزشکاران ) شایع تر می باشد.

 

 

طبق پژوهش های انجام شده در این مجله اینترنتی دیگر نمونه ها عبارتند از: کاهش بافت استخوانی در طول پرواز به فضا و یا در افرادی که بنا به علت های مختلف به مدت زیادی بستری هستند و یا از ویلچر استفاده می کنند. وضعیت های همراه با کاهش گنادی (غدد جنسی )، خارج کردن هر دو تخمدان به وسیله عمل جراحی یا نارسایی زودرس تخمدان که موجب کاهش تولید می شوند با پوکى استخوان همراه هستند.

 

 

پوکی استخوان در مردان

 

 

در مردان، کمبود تستوسترون مثلا در سنین بالا و یا به دنبال خارج کردن بیضه ها باعث پوکی استخوان می شود. اختلالات غدد درون ریز مانند سندرم کوشینگ، پرکاری پاراتیرویید، پرکاری تیرویید، کم کاری تیرویید، دیابت شیرین نوع ۱ و ۲، آکرومگالی( درشتی اندام های انتهایی ناشی از افزایش ترشح هورمون رشد هیپوفیزی بعد از بلوغ) و کم کاری غده فوق کلیه میتوانند منجر به پوکی استخوان ها شوند. در دوران حاملگی و شیردهی به نوزاد کاهش بافت استخوانی به طور برگشت پذیر دیده می شود.
سوء تغذیه، تغذیه از راه وریدی و سوء جذب می توانند پوکی استخوان ایجاد کنند. اختلالات تغذیه ای و گوارشی مختلف مانند بیماری سلیاک، کرون، عدم تحمل لاکتوز، عمل جراحی برداشتن معده و بای پس روده یا برداشتن آن و بیماری شدید کبدی (به ویژه سیروز صفراوی اولیه) با پوکی استخوان همراه هستند.

 

 

بیماران مبتلا به پرخوری شدید ( جوع ) نیز می توانند دچار پوکی استخوان شوند. در بعضی از افرادی که به میزان کافی کلسیم مصرف می کنند، ممکن است به دلیل عدم جذب کلسیم و یا ویتامین D، پوکی استخوان ایجاد شود. کمبود سایر ریز مغزی ها مانند ویتامین K و C و ویتامین B 12 نیز منجر به پوکی استخوان می شود. در افراد مبتلا به اختلالات روماتولوژیک مانند آرتریت روماتویید، اسپوندیلیت آنکیلوزان، لوپوس و آرتریت چند مفصلی جوانان (با علت ناشناخته، پوکی استخوان به عنوان جزیی از بیماری یا به دلیل وجود سایر عوامل خطر ( به ویژه درمان کورتون ) دیده می شود. نارسایی کلیه ها می تواند به تخریب استخوانی منجر شود.

 

 

اختلالات خونی مرتبط با پوکی استخوان

 

عبارت هستند از : بیماری میلوم متعدد و سایر گاموپاتی های مونوکلونال، لنفوم و لوسمی، ماستوسیتوز، هموفیلی، بیماری کم خونی سلول داسی و تالاسمی. بسیاری از اختلالات ارثی با پوکی استخوان همراه هستند. در افراد مبتلا به اسکولیوز ( انحراف جانبی قابل ملاحظه ی ستون مهره ای با علت ناشناخته ) نیز احتمال بروز پوکی استخوان بیشتر است. پوکی استخوان در افراد مبتلا به انسداد مزمن ریوی و بیماری پارکینسون نیز شایع تر است. در افرادی که دچار افسردگی جدی هستند سرعت از دست رفتن بافت استخوانی بیشتر است.

 

 

• نوشیدن الکل

 

نوشیدن مقادیر زیاد الکل به طور مزمن، به ویژه از سنین جوانی به طور چشمگیر احتمال پوکی استخوان را افزایش می دهد.

 

 

• استعمال دخانیات

 

سیگار، فعالیت اوستئوبلاست ها را مهار می کند و از عوامل خطر مستقل پوکی استخوان به شمار می آید. سیگار هم چنین موجب افزایش تجزیه ی استروژن برون زاد، کاهش وزن بدن و یائسگی زودتر از موعد می شود که همه ی این موارد به کاهش تراکم مواد معدنی استخوان می انجامند.

 

 

• مصرف بیش از حد نوشابه

 

ارتباط میان پوکی استخوان و نوشابه های گاز دار کافئینه مشخص نیست اما کافئین با جذب کلسیم تداخل می کند و اثر متداول آن موجب افزایش از دست رفتن مواد معدنی استخوان می شود. علاوه بر این اسید فسفریک موجود در نوشابه های گازدار ( سودا ) که مس توانند از طریق تغییر دادن تعادل اسید خون موجب از دست رفتن بافت استخوانی شود. چنانچه نوشیدنی کافئینه می خورید مقدار کافی کلسیم و ویتامین D را نیز از طریق سایر منابع غذایی یا مکمل ها تامین نمایید.

 

 

• ورزش بیش از حد

 

ورزش هایی که در آن ها از تحمل وزن استفاده می شود می توانند در سنین نوجوانی باعث افزایش توده ی استخوانی شوند. در بزرگسالان، فعالیت بدنی به حفظ توده ی استخوانی کمک می کند و می تواند آن را ۱ تا ۲ درصد افزایش دهد. عدم فعالیت فیزیکی نیز موجب از دست رفتن قابل ملاحظه ی توده استخوانی می شود ولی ورزش بیش از حد به آسیب دائمی استخوان ها می انجامد. بسیاری از دوندگان ماراتن در سنین بالا مبتلا به پوکی استخوان شدید می شوند. ورزش سنگین در زنان می تواند موجب کاهش میزان استروژن و در نتیجه، ایجاد پوکی استخوان شود. ورزشی سنگین اغلب با کاهش شاخص توده ی بدنی همراه است. ورزش صحیح و به مقدار مناسب در طول زندگی اهمیت بسیار دارد اما با شروع ورزش در هر سنی می توان به افزایش تراکم استخوان کمک کرد.

 

 

 

• فلزات سنگین

 

ارتباط قوی میان کادمیوم، سرب و بیماری های استخوانی به اثبات رسیده است. تماس با مقدار کم کادمیوم با ازدیاد از دست رفتن تراکم ماده معدنی استخوان در هر دو جنس در ارتباط است که این امر موجب درد و افزایش خطر شکستگی استخوان به ویژه در افراد سالخورده و جنس مؤنث میشود. تماس بامقدار بیشتر کادمیوم منجر به بیماری اوستئومالاسی (نرمی استخوان) خواهد شد.

 

 

سپاس از همراهی شما

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید