وظیفه کیسه صفرا در کبد انسان چیست

در این مطلب از سایت بلاگ ایران تاک دربا رهی صفرا و مشکلات صفرا بیشتر توضیح می دهمیم..با ما همراه باشید :

 

 

صفرا چیست :

 

 

کبد همچنین زرد آبی را تولید می کند که به روش امولسیون کمک به تجزیه چربی می کند. عمل امولسیون فرآیندیست که در آن گویچه های چربی های درشت تبدیل به گویچه های کوچک تر شده تا به این شکل راحتتر در آب حل و تلفیق شوند. (این همان فرآیندیست که مواد شوینده، لباس های چرب و کثیف را پاک و تمیز می کنند)

 

 

برای اینکه کبد را در حین انجام این عمل کمک کنیم، یک پیاده روی بعد از صرف غذای چرب بسیار مفید و موثر است. تمرینات ورزشی باعث میشوند که حرکت چربیها در بدن و تجزیه آن آسانتر شود.

 

 

مصرف زیاد چربی و پروتئین در رژیم غذایی عمل تجزیه کردن آنها توسط کبد را دشوار می کند. زیرا چربی و پروتئین بیش از حد، کار کبد را برای تولید (زرد آب) و سایر آنزیمهای هضم کننده ازدیاد میبخشد.

 

 

همچنین آمونیاکی که بر اثر تجزیه و سوخت و ساز پروتئین ایجاد می شود می تواند باعث ناراحتی و حتی مسمومیت کبد شود. در نتیجه وقتیکه کبد بدرستی کار نمی کند و یا اگر مریض باشد، بسیار مهم است که غذاهای کم چرب تر و با پروتئین کمتر مصرف شود. در عین حال باید مصرف کربوهیدرات های کمپلکس مانند برنج، غلات و گندمیان بیشتر گردد.

 

 

چونکه این محصولات بواسطه اینکه به (زرد آب) کمتری احتیاج دارند می توانند فشار کاری کبد را خیلی کاهش دهند. این امر باعث بهتر ساخته شدن و بهره برداری از گلیکوژن (ذخیره سازی گلوکز) در سلول های کبد می شود.

 

 

بعبارتی دیگر کبد انرژی بیشتری برای بازسازی و کار کرد منظم خود را در اختیار دارد. یکی از دلایل اصلی جریان ضعیف صفرا، سنگ کیسه صفرا است. مدارک جدید پزشکی در ایالات متحده آمریکا حاکی از آنست که چیزی حدود ۲۰ میلیون نفر مبتلا به سنگ کیسه صفرا می باشند.

 

 

متوقف شدن صفرا میتواند بدلیل آسیب سلولی کبد ناشی از مصرف مشروبات الکلی، پرکاری تیروئید، هورمونهای تیروئید، استفاده از داروهای سمی و یا سایر محصولات مصنوعی و شیمیایی و حتی استفاده از قرص های ضدبارداری باشد. وقتیکه صفرا متوقف شود، پوست متورم، زرد و یا لکه دار می شود. همچنین ویتامینهای ضروری بخوبی جذب نمی شوند که این امر بروی لخته شدن خون، بینایی و سیستم آنتی اکسیدان بدن تاثیر منفی می گذارد.

 

 

در عین حال وقتیکه ترکیبات سمی توسط صفرا خنثی نشود و از بین نرود در این حالت این مواد خطرناک در داخل کبد باقی می مانند.

 

 

بسیاری از روش های درمانی سنتی، صفرا را یکی از مایعات حیاتی بدن بحساب میآورند. در سراسر دنیا گیاهان دارویی برای بازسازی جریان درست صفرا استفاده می شود، بخصوص وقتیکه صفرا متوقف گردد. که این خود عامل افسردگی و عدم هماهنگی می شود.

پست های مرتبط