هوش مصنوعی یا ربات خانگی در سال 2030

هوش مصنوعی

 

هوش مصنوعی یا همان ربات یکی از علل راحتی کارها در منزال و امور شهری و ادارای است به گفته دانمندان در سال 2030کلیه ی خانوادها از ربات استفاده بهینه میکنند

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به تدریج یکی از بخش های جدانشدنی زندگی مدرن شده است.
یک کامپیوتر مجهز به هوش مصنوعی می‌تواند با آموزش خودش، به محیط واکنش نشان دهد، بدون اینکه انسان ها دستور‌العمل خاصی به آنها بدهند.یک گزارش جدید از دانشگاه استنفورد توضیح می دهد که تا سال ۲۰۳۰ هوش مصنوعی چه نقش‌های می‌تواند در زندگی ما داشته باشد.

 

مطالب پایین در مورد 5 کاربرد این ربات است

چراغ راهنمایی رانندگی هوشمند
بسیاری از افراد با آزردگی ناشی از انتظار در صف چراغ قرمز آشنایی دارند. چراغ های راهنمایی رانندگی مدرن عموما بر مبنای یک برنامه مشخص کار می‌کنند. افسران پلیس هم گاهی اوقات هنگام رویدادهای خاص یا موارد اورژانسی مداخله می‌کنند.

در حال حاضر، چراغ های راهنمایی رانندگی به اصطلاح هوشمند می‌توانند با استفاده از دوربین‌ها و حسگرهای جاده زمان‌بندی کنترل ترافیک را تنظیم کنند. این چراغ‌ها با جمع‌آوری داده و تصمیم‌گیری به طور مستقل از انسان‌ها، می‌توانند خودشان را با خاصیت رندوم ترافیک وفق دهند.

ربات‌های خانگی
تا ۱۵ سال دیگر، ربات های هوشمند در خانه‌ی همه ما پیدا می‌شوند. خانه های هوشمند می‌توانند یاد بگیرند که متناسب با سلایق شخصی که وارد اتاق می‌شود، برنامه تلویزیونی یا موسیقی پخش کنند.

این خانه‌ها همچنین در طول روز نور و دمای اتاق را متناسب با برنامه‌ی هر فرد را تنظیم می کنند. انباری‌ها به مالکان خانه یادآوری می‌کنند که برای مهمانی آینده وسایل لازم را تهیه کنند، وقتی که ذخایر غذای مورد علاقه آنها کم می‌شود، هشدار دهند یا اینکه بر اساس محتویات‌شان دستور غذاهایی را پیشنهاد دهند.هوش مصنوعی سلایق و ویژگی های شاخص هر فرد را یاد می‌گیرد و با همه قسمت های خانه هوشمند کار می‌کند.

هوش مصنوعی

پزشکان هوش مصنوعی
علیرغم تمام پیشرفت‌های اخیر در زمینه سلامت و پزشکی، ویزیت دکتر هنوز هیچ تغییری نکرده، بیماران علایم‌شان را برای یک پزشک توصیف می‌کنند، او هم یک سنجش فیزیکی انجام می‌دهد. با پیدایش هوش مصنوعی هوشمندتر، بیماران می‌توانند علایم‌شان را برای یک کامپیوتر توصیف کنند.

کامپیوتر هم بلافاصله لیست عوامل احتمالی بروز علایم را آماده می‌کند، به این ترتیب دکتر می‌تواند تلاش‌هایش را صرف تشخیص بیماری کند. یک دستیار پزشک کامپیوتری، به کمک تکنولوژی پیشرفته تشخیص گفتار و با مقایسه علایم با یک پایگاه داده می‌تواند سرعت ویزیت‌های دکتر را افزایش دهد و احتمال تشخیص اشتباه را هم کاهش دهد.

پلیس پیشگیرانه
تا سال ۲۰۳۰ به کمک هوش مصنوعی امن نگه داشتن جوامع آسان‌تر می‌شود. بسیاری از اداره‌های پلیس از همین حالا، از داده برای بررسی روند جرم و جنایت استفاده می‌کنند، اما سیستم‌های هوشمند کامپیوتری می‌توانند روزی به طور اتوماتیک و پیوسته آمار جرم و جنایت را آنالیز کنند.

هوش مصنوعی با مقایسه جرم‌ها و مکان‌های وقوع آنها می‌تواند نقش یک مشاور مستقل را برای فرمانده‌های پلیس داشته باشد و در رابطه با زمان و مکان اعزام نیروهای پلیس راهنمایی کند.

هوش مصنوعی حتی می‌تواند روابط بین مظنونان و مجرمان محکوم را تحلیل کند تا حدس بزند که آنها با چه کسانی تعامل داشته‌اند. اما هنوز مشکلاتی با این تکنولوژی وجود دارد. داده‌های ورودی به این فناوری‌ها ممکن است تحت تاثیر تعصبات نژادی برنامه نویسان قرار گیرد.

کلاس درس
تا سال ۲۰۳۰ شاید دستیار معلم شما انسان نباشد. هوش مصنوعی به سرعت می‌تواند به سوالات دانش‌آموزان پاسخ دهد و همچنین به آموزگاران و استادان در نمره دادن کمک کند. برنامه‌های کامپیوتری و حتی ربات‌های انسان نما می‌توانند نقاط قوت و ضعف تک تک دانش‌آموزان را بفهمند و برای آنها تکالیف متناسب را آماده کنند.

کامپیوتر به کمک هوش مصنوعی می‌تواند به طور مستقل به دانش‌آموزان پاسخ دهد، طوری که پاسخ آن مثل یک انسان به نظر می‌رسد. ربات‌ها همچنین می‌توانند برای کسانی که می‌خواهند زبان دیگری را بیاموزند، نقش طرف مقابل گفتگو را داشته باشند و کاملا در اختیار فرد باشند.

هوش مصنوعی

ربات سورنا 3 ساخت ایران

سورنا۳ دارای یک ساختار الکترونیکی و نرم‌افزاری مختص خود است که نسبت به کنترل رفتار و حرکات ربات در تمامی سطوح کنترلی مسئول است. این ساختار پیچیده میتواند مقادیر سنسورها را بخواند، اجسام و علامت های از پیش تعیین شده را تشخیص دهد، صورت و حرکات افراد را شناسایی نماید

صوت فارسی را تشخیص دهد، حرکات درخواستی از ربات را انجام دهد و در مورد حرکات ربات تصمیم گیری نماید. سورنا۳ یک ربات هوشمند است که میتواند مسیر خود را بر اساس علامت های موجود در مسیر تشخیص دهد. میتوان اشیای جدید را به ربات شناساند و در صورتی که ربات دوباره آن شی را ببیند میتواند آن را تشخیص دهد.

ربات میتواند وضعیت ایستادن و حرکات دست های انسان را تشخیص دهد و آن را تقلید نماید. سورنا۳ میتواند صورت انسان را در تصویر تشخیص دهد، تعداد چهره ها را بشمارد و موقعیت آنها را اعلام نماید. یکی از قابلیتهای ویژه این ربات آنست که میتواند تعداد نامحدودی از جملات فارسی را که پیشتر به آن آموزش داده شده است را تشخیص دهد و صحبت نماید.

تشخیص جملات فارسی در این ربات مستقل از گوینده بوده و جملات جدید را به راحتی میتوان از طریق نرم‌افزار تهیه شده برای ربات به آن آموزش داد. سورنا۳ یک رابط کاربری گرافیکی مخصوص به خود دارد که از طریق آن میتواند به امتحان بخشهای مختلف پرداخت، سناریوهای مختلف را برای ربات ایجاد نمود و خطاهای بخشهای مختلف را ردیابی نمود.

همچنین SDK طراحی شده برای ربات این امکان را برای کاربر فراهم می آورد که بتواند از طریق کتابخانه های مختلفی که برای هر بخش حرکتی یا هوشمندی ربات تهیه شده است به برنامه ریزی ربات بپردازد. چندین مدار مختلف الکتریکی برای سورنا۳ طراحی شده است.

فرمان صحیح و به موقع به موتورها و یکپارچه سازی آنها، خواندن سنسورها و ارسال داده های آن به لایه نرم‌افزاری و همچنین فراهم کردن توان مورد نیاز برای تغذیه ایمن بخشهای مختلف از جمله وظایف مدارهای الکترونیکی ربات است. این مدارات به شکل کامل در مرکز سیستم ها و فناوری های پیشرفته دانشگاه تهران طراحی شده است.

مشخصات فنی سورنا3
حرکت مستقیم سرعت 0/7 km تا 10 گام
حرکت روی سطح شیب دار و پله بالا رفتن و پایین آمدن از پله (5 سانتی متر) و سطح شیبدار (10 درجه)
چرخیدن چرخیدن درجا و با هر شعاع دلخواه
حرکت رو به عقب دارد
راه رفتن روی سطوح ناهموار نسبت به اختلاف ارتفاع سطح پایدار است
بینایی تشخیص شی، صورت، موقعیت بالا تنه و پایین تنه و توانایی دنبال کردن صورت
شنوایی تشخیص کلمات و جملات از پیش تعیین شده به زبان فارسی
تکلم استفاده از تعداد نا محدود کلمه و جمله در قالب سناریو هوشمند
نرم‌افزار کاربر SDK، محیط گرافیکی برای کنترل سامانه، مشاهده خروجی سنسور ها و تست الگوریتم های هر بخش
برداشتن و تحویل اشیا قابلیت برداشتن اشیا با قطر حداکثر 6.5mm و وزن 200g
حرکات نمایشی شوت کردن توپ با قطر های متفاوت و انجام حرکات نمایشی

ایران از سال95 ساخت سورنا4را آغاز کرده است ولی به علت مشکلات مالی پیشرفت فوق العاده ای نداشته است

به امید سالهایی که پرچم ایران بر فراز همه ی قله ها دیده شود

 

گردآورنده: وبلاگ ایران تاک

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید