لیلا ابراهیمی دونده سال با حرفای جالبش

لیلا ابراهیمی

لیلا ابراهیمی دونده ایرانی و افتخار آور کشورمان که قبل از اینکه دونده شدن نقاش بوده و چندین نمایشگاه نقاشی هم برگزار کرده است

لیلا ابراهیمی

لیلا ابراهیمی، دونده دوهای نیمه استقامت

لیلا ابراهیمی (۱ اردیبهشت ۱۳۵۸) دونده دوهای نیمه استقامت ایرانی است. او نخستین دونده زن ایرانی است که پس از انقلاب ۵۷ موفق به کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا شده است. لیلا ابراهیمی رکورددار دوهای ۱۵۰۰ متر، ۳۰۰۰ متر، ۳۰۰۰ متر بامانع و ۵۰۰۰ متر ایران است.

لیلا ابراهیمی در مسابقات قهرمانی ۲۰۰۷ آسیا در امان در ماده ۳۰۰ متر بامانع سوم شد و اولین مدال دو و میدانی زنان ایرانی پس از انقلاب را به دست آورد، در حالی که هیچوقت امکان تمرین این ماده برایش فراهم نشده بود و برای اولین بار از مانع چاله آب می‌پرید.

او در مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن ۲۰۰۴ آسیا در تهران یک مدال نقره در ۳۰۰۰ متر و یک مدال برنز در ۱۵۰۰ متر و در مسابقات قهرمانی دو و میدانی داخل سالن ۲۰۱۰ آسیا در تهران یک مدال برنز در ۳۰۰۰ متر گرفت.

لیلا ابراهیمی در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه و بازی‌های آسیایی داخل سالن ۲۰۰۷ ماکائو و ۲۰۰۹ هانوی هم شرکت کرده‌است.لیلا ابراهیمی معتقد است نوع پوشش دوندگان زن ایران موجب ایجاد رقابت ناعادلانه برای آنها در مسابقات بین‌المللی است.

لیلا ابراهیمی

مصاحبه ای کوتاه و خواندنی با لیلا ابراهیمی

شما نخستین دونده زن ایرانی هستید که توانست بعد از انقلاب مدال آسیایی بگیرد، این اول بودن چه حس و انگیزه ای در شما ایجاد کرد؟
لیلا ابراهیمی: خیلی سال از این مدال که نخستین مدال گرفته شده در رشته دو و میدانی بانوان ایران در آسیاست می گذرد و این نخستین مدالی بود که در رشته 3000 متر با مانع در آسیا به دست آوردم، منتها در آن جا فکر و ذهن آدم درگیر مسابقات است که بتواند یک تورنمنت خوب داشته باشد

و من تمام ذهنم درگیر این قضیه بود ولی وقتی به کشورمان برگشتم دیدم بازدهی بسیار خوبی در میان مردم، رسانه ها و… داشته است و این بازخورد مرا شگفت زده کرده و انگیزه بسیار زیادی در من ایجاد کرد.

شاید باید گفت نور امیدی در دلم بود برای مسابقات آتی که بتوانم با انگیزه و انرژی بهتر شروع کنم. مردم استقبال بسیار خوبی از من کردند، از من چه در رسانه ها و چه در مکان های عمومی و چه اماکن دیگر، از من حمایت فکری و معنوی به عمل آوردند.

در آن مدت هم انگیزه بسیار زیادی در من ایجاد شد و از این جهت هم بسیار قدرتمند شده بودم و احساس بسیار خوبی داشتم.

لیلا ابراهیمی

در مسابقات وقتی به سمت خط پایان می دوید به چه موضوعی فکر می کنید؟
لیلا ابراهیمی: در مسابقات خارجی تمام حریفان قدرتمند هستند. کشورهای عربی مانند قطر و بحرین و… ورزشکاران کشورهای اتیوپی و کنیا را در رشته های استقامت خریداری کرده اند

بر همین اساس ما با کسانی می دویم که به طور مثال قهرمان المپیک هستند. بنابراین در آن لحظات تمرکز بسیار مهم و حیاتی است تا بتوانیم جزو گروه پیشتاز باشیم و رکوردی را از خود بر جای بگذاریم.

بیشترین مسافتی که تاکنون دویده اید چه قدر بوده است؟
لیلا ابراهیمی: در مسابقات 10 هزار متر داخل پیست بوده است اما در خارج از پیست بیشترین مسافتی که دویده ام 22 کیلومتر بوده است. در مسابقات نیمه ماراتن در قشم در سن 18 سالگی که بسیار سخت هم بود.

 

غیر از دو و میدانی چه ورزش های دیگری انجام می دهید؟
لیلا ابراهیمی: غیر از دو و میدانی بدنسازی با دستگاه و شنا انجام می دهم.

در حال حاضر چند ساعت در روز تمرین می کنید؟
لیلا ابراهیمی: روزی دو سه ساعت تمرین می کنم و در حدود 50 کیلومتر در هفته می دوم.

مکان های مورد پسندتان برای تمرین و دویدن کجاست؟
لیلا ابراهیمی: پارک ها را بیشتر می پسندم. چرا که به دلیل فضای سبز و میزان اکسیژن مورد نظر برای دویدن بسیار مناسب است. در فضاهای باز در پارک طالقانی می دوم. قبل ترها در باشگاه انقلاب هم می دویدم اما چون مسیرش پرترافیک است

اذیت می شوم و کمتر برای دویدن به آنجا می روم و پیش از آن هم یک زمان طولانی در پارک ملت می دویدم، اما در حال حاضر در پارک طالقانی می دوم.

اهل سفر رفتن هستید؟
لیلا ابراهیمی: بله مخصوصا سفرهای خارجی را خیلی دوست دارم.

آخرین سفرتان به کجا بوده؟
لیلا ابراهیمی: آخرین سفر داخلی ام به شمال و خارجی هم آخرین سفرم چند ماه پیش به دوبی بوده است.

اگر الان چمدان تان حاضر باشد و بخواهید سفر کنید، کجا را انتخاب می کنید؟
لیلا ابراهیمی: من سال پیش سفری به آمریکا داشتم که در آنجا شهری بود به نام یوتیکا که شبیه شهرهای شمالی ما بود. شهری بسیار آرام با جمعیتی بسیار کم که قسمتی از آن در مجاورت اقیانوس آرام قرار داشت. آنجا را خیلی دوست دارم و اگر فرصتی دست دهد دوست دارم دوباره به آنجا سفر کنم.

اهل سفر کمپی هم هستید؟
لیلا ابراهیمی: اگر همراه با گروه ورزشکاران باشد و اعضای تیم هم از انعطاف خوبی برخوردار باشند، بله این شکل از سفرها را هم دوست دارم.

برای سفر داخلی دوست دارید به کدام نقطه از کشور بروید؟
لیلا ابراهیمی: در سفرهای داخلی برایم فرقی نمی کند که به کجا سفر کنم. در کشور ما اماکن بسیار زیبایی وجود دارد که متاسفانه ما به آنها توجهی نداریم. اما در یک سفر مهم ترین مسئله بحث همسفرانم است. دوست دارم با کسانی همسفر شوم که بیشتر به من خوش بگذرد.

چون ممکن است به جایی بسیار خوش آب و هوا سفر کنی اما گروهی همراهت باشند که سفرت را دلنشین نکنند و جوی را حاکم کنند که از سفر لذت نبری، بنابراین در سفر افرادی که همراهم هستند، از درجه اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

آشپزی هم می کنید؟ دست پخت تان چطور است؟
لیلا ابراهیمی: بله فراوان، دست پختم بد نیست. زمانی که کوچک بودم مادرم در مدرسه تدریس می کرد و دستور پخت غذاها را می نوشت و به در یخچال می چسباند تا با استفاده از آن دستور پخت بتوانم غذا درست کنم.

 

غذای مورد علاقه تان چیست؟
لیلا ابراهیمی: چلوکباب را خیلی دوست دارم و اصولا غذاهای خورشتی را نمی خورم.
لباس و پوشش چقدر در کار یک دونده تاثیر دارد؟
لیلا ابراهیمی: فوق العاده زیاد. تجهیزات و لباس باکیفیت بسیار موثر است و من بیشترین درآمدی که از دو و میدانی داشته ام، به خاطر لباس های مناسبی بوده است که با آنها می دویدم.

اهل کتاب خواندن هم هستید؟
لیلا ابراهیمی: بله، اما بیشتر کتاب های حوزه فیزیولوژی و تغذیه را می خوانم.

به ما چه کتاب هایی را پیشنهاد می کنید؟
لیلا ابراهیمی: در حوزه روان شناسی کتاب های وین دایر را پیشنهاد می کنم که کتاب هایی بسیار روان و شفاف هستند. در حوزه رمان هم کتاب ده جلدی پاردایان ها نوشته میشل زواکو را پیشنهاد می کنم که فوق العاده زیباست.

 

گردآورنده:وبلاگ ایران تاک

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید