حضرت زهرا چگونه زندگی میکرد

حضرت زهرا دختر حضرت محمد یکی از پاکترین زنان و همسر حضرت علی و مادر امام حسین و امام حسن است از القاب حضرت فاطمه (س) می توان به زهرا، صديقه، و… اشاره کرد

حضرت زهرا

حضرت زهرا

حضرت فاطمه زهرا (س)

حضرت فاطمه (س)، دختر حضرت محمد (ص) و خديجه دختر خويلد است که در روز در روز 20 جمادي الثاني در مکه به دنيا آمد. درباره سال تولد حضرت زهرا(س) اختلاف نظر وجود دارد (بين ? سال پيش از آغاز پيامبري محمد يا ? سال پس از آن) اما نظر ديگر سال ??? ميلادي يا ? سال پيش از آغاز دعوت محمد (ص) است.

القاب حضرت زهرا سلام الله عليها

زهرا، صديقه، طاهره، راضيه، مرضيه، مباركه، بتول‌ و …، از جمله القابي هستند كه محدثان اسلامي، براي حضرت فاطمه (س)، دختر پيغمبر نوشته اند. از بين القاب حضرت فاطمه(س) لقب زهرا از شهرت بيشتري برخوردار است و گاه با او همراه مي آيد (فاطمه زهرا) و يا بصورت تركيب عربي (فاطمهُ الزَّهراء). در واقع لقب زهرا از هر جهت برازندة اين بانوست. حضرت فاطمه زهرا(س) چهره درخشان زن مسلمان، فروغ تابناك (تابان) معرفت و نمونه روشن پرهيزگاري و خداپرستي است.

چگونگي ولادت حضرت زهرا (س)
در مورد چگونگي تولد حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها اشاره مي کنيم به حديث مفضل از کتاب ارزشمند امالي شيخ صدوق که ماجراي ولادت حضرت فاطمه (س) را به صورت دقيق از زبان امام صادق عليه السلام نقل مي نمايد و ما را از بقيه سخنها و تواريخ بي نياز مي گرداند:

هنگامي که خديجه با رسول خدا صلي الله عليه و آله ازدواج کرد، زنان مکه از وي کناره گيري کرده، رفت و آمد خود را با او قطع نمودند. خديجه از اين جهت غمگين شد تا چون فاطمه را حامله شد اين جنين در شکم با خديجه سخن مي گفت و خديجه را دلداري مي داد.

چندي از اين ماجرا گذشت تا هنگام تولد فاطمه (س) شد. خديجه کسي را به نزد زنان قريش فرستاد و از آنها خواست تا به خانه او آيند و هنگام ولادت فاطمه (س) او را کمک دهند. ولي زنان براي خديجه پيغام دادند که تو به سخن ما گوش نکردي و با يتيم ابوطالب که مالي نداشت ازدواج کردي، ما نيز به کمک تو نخواهيم آمد.

خديجه از اين پيغام غمگين شد و در حال غم و اندوه به سر مي برد که به ناگاه چهار زن گندمگون بلند قامت را که همچون زنان بني هاشم بودند، مشاهده کرد که بر وي وارد شدند. خديجه از ديدن ايشان نگران شد. اما يکي از آن چهار زن به سخن آمده، گفت: اي خديجه نترس و محزون مباش که پروردگار تو ما را فرستاده و ما خواهران تو هستيم.

من ساره همسر ابراهيم خليل هستم و اين آسيه دختر مزاحم (همسر فرعون) است که همدم تو در بهشت خواهد بود و آن ديگر مريم دختر عمران و چهارمي کلثوم دختر موسي بن عمران است. خداي تعالي ما را فرستاد تا در وضع حمل به تو کمک دهيم.

يکي از آنها طرف راست خديجه و يکي طرف چپ او و ديگري روبروي او و چهارمي پشت سر او نشستند. در آن حال فاطمه سلام الله عليها متولد شد در حالتي که پاک و پاکيزه بود. چون روي زمين قرار گرفت، چنان نوري از او فروتابيد که تمام خانه ها را نور داد و در مشرق و مغرب زمين جايي نماند مگر اين که همه را روشن کرد و در آنجا تابيد.

حضرت زهرا

در آن حال ده حورالعين وارد شدند که در دست هر يک از آنها تشت و ابريق بهشتي بود که در آن ابريقها آب کوثر بود و به آن زني دادند که روبروي خديجه نشسته بود. پس زهرا عليها السلام را با آب کوثر شست و شو داد و دو جامه سفيد بيرون آورد که از شير سفيدتر و از مشک و عنبر خوشبوتر بود. زهرا را به يکي از آنها پيچيد و ديگري را مقنعه او قرار داد. پس حضرت به سخن درآمد و شهادت داد به رسالت پدر بزرگوار خود سيّد انبياء و شوهر خود سيّد اوصياء و فرزندان خود:
أشهد أن لا اله الّا اللَّه و أن أبي رسول اللَّه سيّد الانبياء و أنّ بعلي سيّد الاوصياء و ولدي سادة الاسباط؛
شهادت مي دهم به يگانگي خدا و اين که پدرم رسول خدا صلّي اللَّه عليه و آله آقاي پيامبران است و شهادت مي دهم به اين که شوهرم سرور جانشينان و دو فرزندم سرور فرزندان هستند.

پس به هر يک از آن زنها سلام کرد و نام هر يک از آنها را بر زبان جاري کرد و زنان به روي او خنديدند و بشارت دادند و حورالعين نيز يکديگر را بشارت دادند و بعضي از اهل آسمان بعضي ديگر را به ولايت آن معظمه مژده دادند و در آسمان نوري ظاهر شد که هرگز مانند آن را نديده بودند.

زنها به خديجه گفتند: اي خديجه! اين مولود را بگير در حالتي که پاک و پاکيزه و فرخنده و برکت داده شده است در او و در نسل او. پس خديجه او را گرفت در حالتي که خوشحال بود و سينه در دهان او گذارد و شير جاري شد.

رشد و نمو حضرت زهرا سلام اللَّه عليها از رشد خردسالان ديگر سريعتر بود. (1)
بدين ترتيب فاطمه زهرا (س) متولد گرديد و خداي تعالي اين مولود با برکت را که نسل رسول خدا صلي الله عليه و آله از وي در دنيا به جاي ماند، به آن حضرت عنايت فرمود و خود نيز چنان که در پاره اي از تفاسير آمده، مژده ولادت حضرت زهرا (س) را در سوره مبارکه کوثر به آن حضرت داد

و براي دلداري رسول خدا و دلگرمي آن بزرگوار در برابر دشمنان سرسخت و نيرومندي چون عاص بن وائل سهمي يا ابوجهل و ابولهب که با درگذشت پسران پيغمبر او را «ابتر» و مقطوع النسل خواندند با کمال مهرباني و ملاطفت او را مخاطب ساخته فرمود:
إنا اعطيناک الکوثر فصل لربک وانحر ان شانئک هو الابتر
به يقين ما به تو کوثر (و خير و برکت فراوان) عطا کرديم. پس براى پروردگارت نماز بخوان و قربانى کن. و بدان) دشمن تو به يقين ابتر و بريده نسل است.

جايگاه حضرت زهرا (س) نزد پيامبر(ص)
حضرت زهرا (س) را نزد پيامبر احترامى عظيم بود بسى فراتر از احترام پدرى به دخترش و اين بگونه‏ اى بود كه حيرت ديگران را بر مى‏ انگيخت پيامبر(ص) با آن همه شأن و عظمت دست دخترش را مى‏ بوسيد و به گفته عايشه هرگاه كه فاطمه (س) بر پيامبر وارد مى ‏شد رسول خدا به احترامش از جاى بر مى‏ خاست و پيشانى او را مى‏ بوسيد. و يا در حين ورود از او جداً استقبال مى‏ كرد و يا در حين خروج از محضرش مشايعتش مى‏ فرمود.

در شأن وصف حضرت فاطمه (س) و در انتساب او بخودش پيامبر كلمات والا و عجيب بكار مى‏ برد. گاهى مى‏ فرمود فاطمه (س) يك شاخه گل است (ريحانه)؛ زمانى مى ‏فرمود فاطمه (س) پاره تن من است (بضعة مِنّى)، و گاهى مى ‏فرمود فاطمه (س) عزيزترين مردم به نزد من است.

گاهي نيز پيامبر اکرم(ص) درباره حضرت زهرا(س) مى‏ فرمود هر كه فاطمه (س) راشادان كند مرا شادان كرده است و هر كه فاطمه (س) را بيازارد مرا آزرده است، با اين اضافه كه شادى و غضب من، يا محبت و آزارم، همانند محبت و آزار خداوند است، حتى در پاسخ به سؤال فاطمه (س) و على از پيامبر كه كدام محبوبتر و عزيزترند فرمود فاطمة احبُّ الىَّ منك و انت يا علىُّ اعزّ علىّ منها. فاطمه (س) از تو نزد من محبوبتر است و تو اى على از فاطمه (س) نزد من عزيزتر هستي .

گردآورنده: وبلاگ ايران تاک

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید