کیک اسفنجی سوزان

نحوه درست کردن کیک اسفنجی 4 تخم مرغی که مواد رو بین سه قالب با قطر 18 سانت قسمت میکنیم تا بعد پخت نیازی به برش لایه های کیک نباشه.
قطر مناسب قالب برای کیک اسفنجی 4 تخم مرغی،23 سانت با ارتفاع دیوار 5 سانت…یا قالب با قطر 18 تا 20 و ارتفاع 10 سانت هست
میتوانید همه مواد رو یکجا در قالب 20 یا 23 بریزید و بعد از پخت کیک را به 2 تا 3 لایه برش بزنید.

.
برای این کیک اسفنجی 4 تخم مرغی به مواد زیر نیاز داریم:
1.تخم مرغ 4 عدد
2.شکر 100 گرم (حدود 1/2 پیمانه)
3.آرد سه صفر 100 گرم (1پیمانه سرخالی)آرد همه منظوره مناسب پخت کیک،شیرینی،نان…از لوازم قنادی یا سوپر مارکت میتونید تهیه کنید.
4.آب جوش 1/4 پیمانه
5.بیکینگ پودر 1/2 قاشق چایخوری
6.وانیل مایع 1/2 قاشق چایخوری(وانیل پودری 1/4 قاشق چایخوری)
7.پودر تارتار 1/4 قاشق چایخوری(یا به همین میزان آبلیمو جایگزین کنید) .
8.تخم مرغها را از یخچال خارج کنید و بلافاصله تا سرد هستن زرده و سفیده رو جدا کنید دقت کنید کاسه محتوی سفیده کاملا تمیز باشه و ذره ای از زرده وارد سفیده نشه وگرنه سفیده خوب پف نمیکنه.
ظرفهای سفیده و زرده رو سلفون کشیده و صبر کنید تا به دمای محیط برسند.
آرد+بیکینگ پودر را در کاسه ای ریخته و ویسک کنید(با همزن دستی مخلوط کنید)و حتما سه بار الک کنید.
اگه شکرتون دانه درشت هست حتما کمی آسیاب کنید در حدی که فقط کمی دانه ریز بشه ولی نباید پودر بشه.
سفیده های به دمای محیط رسیده +پودر کرم تارتار را یکی دو دقیقه با دور متوسط همزن بزنید تا کف کند و بعد سرعت همزن را روی بیشترین بگذارید و دوباره بزنید تا جایی که وقتی کاسه را برمیگردانید سفیده نریزد…سپس حدود نصف میزان شکر را قاشق قاشق به سفیده اضافه و دوباره با دور تند همزن بزنید تا سفیده کاملا سفت شده و به صورت قله تیز دربیاید.
سپس زرده ها +وانیل+بقیه شکر را در کاسه ریخته و یک دقیقه با دور کند همزن بزنید،سپس با دور متوسط همزن بزنید و در این بین 1/4پیمانه آب جوش را کم کم بریزید و مدام بزنید…اینقدر بزنید تا کاملا کشدار و غلیظ و حجم آن چند برابر شود.
سپس به تناوب آرد و سفیده را در کاسه زرده اضافه و فولد کنید و در قالب ریخته(کف قالب کاغذ روغنی بیندازید) در فر 180 درجه بپزید.
.
این کیک بیکینگ پودر بسیار کمی داره و همه حجم و پف کیک رو سفیده و زرده همزده شده تامین میکنن…بنابراین مراحل هم زدن زرده و سفیده بسیار مهم هستن…

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید