ناخن ها و سلامتی نشانه ها را بخوانید.

آیا می دانستید که ناخن ها می توانند سرنخ هایی را به سلامت کلی شما نشان دهند؟ برخی موج ها یا برامدگی ها ممکن است نشانه ای از بیماری در بدن باشد. مشکلات در کبد، ریه ها و قلب ممکن است در ناخن های شما ظاهر شود. مطلب زیر را بخوانید تا یاد بگیرید که اسرار ناخن شما چگونه ممکن است نشان دهد.

ناخن های رنگی

  • ناخن ها بسیار ناگهانی گاهی می توانند نشانه ای از بیماری های جدی مانند:
    کم خونی
    نارسایی احتقانی قلب
    بیماری کبد
    سوء تغذیه

ناخن سفید

اگر ناخن ها عمدتا سفید با رگه های تیره تر باشند، این می تواند مشکلات کبدی مانند هپاتیت را نشان دهد. در این تصویر، می توانید ببینید که انگشتان نیز زرد شده اند، نشانه دیگری از مشکلات کبدی است.

ناخن زرد

یکی از شایعترین علل ناخن زرد، عفونت قارچی است. همانطور که عفونت بدتر می شود، تخت ناخن ممکن است از بین برود، و ناخن ها ممکن است ضخیم شده و فروکش کنند. در موارد نادر، ناخن های زرد می تواند یک وضعیت جدی مانند بیماری شدید تیروئید، بیماری ریه، دیابت یا پسوریازیس را نشان دهد.

ناخن صاف

ناخن با رنگ بنفش می تواند بدین معنا باشد که بدن اکسیژن کافی به دست نمیرساند. این می تواند مشکل ریه، مانند آمفیزم را نشان دهد. برخی از مشکلات قلب را می توان با ناخن های آبی مرتبط کرد.

ناخن های موج دار

اگر سطح ناخن موج دار يا نازک باشد، ممکن است نشانه اوليه پسوريازيس يا آرتريت التهابي باشد. تغییر رنگ ناخن رایج است؛ پوست زیر ناخن می تواند قرمز مایل به قهوه ای باشد.

خراب یاترک برداشتن ناخن

ناخنهای خشک و شکننده که اغلب شکسته یا تقسیم شده اند با بیماری تیروئید مرتبط شده اند. ترک خوردن یا تقسیم کردن با رنگ زرد رنگ به احتمال زیاد به علت عفونت قارچی است.

پف ناخن

اگر پوست اطراف ناخن ظاهر قرمز و پف کرده باشد، این به معنای التهاب ناخن است. ممکن است نتیجه لوپوس یا اختلال بافت همبند باشد. عفونت همچنین می تواند باعث ایجاد قرمزی و التهاب ناخن شود.

خطوط تاریک زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شوند. آنها گاهی ناشی از ملانوم، خطرناک ترین نوع سرطان پوست هستند.

تحلیل رفتن ناخن

تیز کردن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی باشد، اما در برخی موارد نشانه ای از اضطراب مداوم است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.پهن کردن یا چیدن ناخن نیز به اختلال وسواس فکری مرتبط است. اگر نمی توانید متوقف شوید، با پزشک خود صحبت کنید.ناخن ها فقط بخشی از پازل هستند


تغییرات ناخن همراه با بسیاری از شرایطرخ میدهند،ولی این تغییرات به عنوان اولین علامت تلقی میشوند. و بسیاری از اختلالات ناخن بی ضرر هستند – همه کسانی که با ناخن سفید دارای هپاتیت نیستند. اگر پوست ناخن خود رااذیت کرده باشید، یک متخصص پوست را ببینید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید