گل مژه چیست؟

این یک توده کوچک و دردناک است که می تواند داخل یا خارج از پلک شما ظاهر شود. این ممکن است به عنوان یک جوش در پایه مژه های  شما باشد. در زیر پلها ممکن است در ابتدا کمتر قابل توجه باشد. اما در هر صورت می تواند پلک خود را قرمز، متورم و لمس کند. چشم شما ممکن است احساس خارش و درد داشته باشد.

Chalazion چیست؟

این یک برآمدگی بر روی پلک است که وقتی که غده ی چربی مسدود می شود رشد می کند. بر خلاف یک گل مژه، معمولا بدون درد و احساس لاستیک مانند است.

 

چه چیزی سبب گل مژه می شود؟

مشکل باکتری است. یک غده چربی داخل پلک یا فولیکول مو یک مژه را آلوده می کند. این میکروب ها می توانند از هر چیزی که چشم های شما را لمس یا پاک می کنند، مانند دست های شما و آرایش چشم باشد. شما ممکن است در طول فصل آلرژی بیشتر احساس  کنید، وقتی چشم ها خارش می گیرند. اگر بلفاریت دارید، یک نوع التهاب در اطراف لبه پلکها، احتمال دارد که آنها را نیز دریافت کنید.

چه چیزی Chalazion را ایجاد می کند؟


وقتی که غدد در اطراف پلک ها،چربی را خیلی ضخیم یا مسدود می کنند، چربی باعث ایجاد و گسترش ناگهانی تورم می شود. معمولا پزشک شما نمیتواند دقیقا چه چیزی  علت ایجاد این نوع تورم شده است ، هرچند انواع خاصی از پوست و شرایط مانند بلفاریت ممکن است آنها را بیشتر شایع کند. گاهی اوقات نواحی پلک ممکن است به چالازی تبدیل شوند.


کدام گل مژه است؟

می توان گفت که سخت است، اما تفاوت هایی وجود دارد. به طور کلی، یک عفونت  است و یک گل مژه نیست. عفونت می تواند یک نقطه کوچک در نقطه نوک بینی (که در اینجا نشان داده شده است) به نظر می رسد که یک جوش است. این می تواند چشم شما را دردناک، خارش، خراش، آبریزش، و حساسیت بیشتری نسبت به نور ایجاد کند. این حتی ممکن است باعث فرو رفتن کامل پلک شما شود. Chalazion معمولا صدمه نمی بیند و ممکن است  بتوانید پلک بزنید. اما ممکن است حتی در ابتدا متوجه نشوید.


سعی نکنید آنها را بترکانید

گل مزه می تواند بسیار شبیه جوش باشد. این ممکن است شما را تحریک کند تا آن را بترکانید. این کار را نکنید – این می تواند عفونت را به پلک شما گسترش دهد. فقط به حال خود رها کنید هر دو طی چند روز یا چند هفته بهبود یابند.


دستمال گرم برای سرعت بخشیدن به بهبودیه گل مژه

یک لیف تمیز را در آب گرم بشویید و آنرا به مدت 10-15 دقیقه در یک زمان 3-5 بار در روز قرار دهید. این می تواند به راحتی و  برای پاک کردن چالیزون یا عفونت کمک کند. اگر این یک Chalazion است، شما می توانید به آرامی ماساژ منطقه (فشردن آن) با انگشت خود همراه کنید. فقط مطمئن شوید که دستها تمیز هستند.کمپرسور گرم را روزانه تکرار کنید. همچنین ممکن است به پیشگیری از عفونت گوش و حلق و بینی کمک کند اگر آنها را به طور منظم انجام دهید.


هنگامی که برای چکاپ به دکتر میروید

اکثر چربی ها و عفونت ها(گل مژه) به تنهایی از بین می روند و به درمان نیاز ندارند. اما چشمانتان را چک کنید اگر چند روز پس از آنب هتر نشد، سریعا رشد می کند یا شروع به خونریزی می کند و روی دید شما تأثیر می گذارد. همچنین اگر شروع به پخش شدن به سفید چشم شما یا قرمز شدن در گونه های خود کنید، به دکتر خود مراجعه کنید. این می تواند نشانه هایی از عفونت گسترده باشد.

پیش دکتر

پزشک شما معمولا فقط با نگاه کردن به چشم خود، گاهی اوقات تحت نور با بزرگنمایی، می تواند یک عفونت یا chalazion را تشخیص دهد. اگر یک عفونت بزرگ و دردناک باشد یا بعد از 1-2 هفته کوچکتر نشود، ممکن است آن را تخلیه کند. او ناحیه را خراشیده می دهد، سپس یک برش کوچک را به سمت راست ایجاد میکند. در برخی موارد، پزشکان یک کرم آنتی بیوتیکی را برای قرار دادن روی پوست تجویز می کنند. اگر این یک چالاسیو است، ممکن است یک تزریق استروئید برای کاهش تورم مناسب باشد.

پیشگیری: لوازم آرایشی

اگر شما در حال حاضر یک گل مژه و یا برآمدگی پلک دارید، دیگر از خط چشم، ریمل مژه و ابرو، و لوازم آرایشی دیگر تا زمانی که آن بهبود می یابد استفاده نکنید. اگر لوازم آرایش چشم قدیمی را دور بریزید می توانید از گسترش عفونت و گل مژه جلوگیری کنید. بهتر است هر 6 ماه یک بار آن را جایگزین کنید و آن را با دیگران به اشتراک نگذارید. همچنین قبل از رفتن به رختخواب هر شب بشویید تا منافذ و فولیکول های مو را مسدود نشوند.

پیشگیری: لنزهای تماسی

اگر از لنز چشمی استفاده مکیندی، مطمئن شوید که آنها تمیز هستند. دکتر شما می تواند بهترین راه برای ضد عفونی کردن آنها را بگوید. مهم است که قبل از هر بار که آنها را لمس می کنید، دست های خود را کاملا بشویید.

پیشگیری: دست ها را بشویید

دست ها اغلب حاوی میکروب هایی هستند که می توانند در چشم شما عفونت ایجاد کنند و باعث ایجاد چالیزون یا چربی شوند. آنها را با صابون و آب گرم تمیز کنید، یا اگر از  آب استفاده نباشید، از دستگاه ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل استفاده کنید. این وسوسه انگیز است که چشم هایتان را خیس کنید زمانی که خارش دارید. سعی کنید آنها را به حال خود بگذارید. در مورد استفاده از داروهای آلرژیک برای کمک به خارش فکر کنید.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید