جوش چرک دار چیست؟

جوش یک برآمدگی انقباضی پوست است که پر از مایع زرد رنگ است که به نام چرک( pus) شناخته می شود. این اساسا یک جوش بزرگ است. چندین شرایط، از چیزی شبیه به آکنه تا یک بیماری گزنده در معرض ویروس، ممکن است باعث جوش چرک دار شود.

آنها نشان می دهند  که شما نوعی از عفونت بدن خود دارید و گلبول های سفید شما در تلاش مبارزه با ان است. این می تواند منجر به مخلوطی از مایع آلوده و گلبول های سفید خون (گلوله) شود.
هنگامی که چرک زیر پوست شما و یا در یکی از منافذ شما ایجاد می شود، می تواند باعث ایجاد برامدگی چرک دار میشود.

چه چیزی باعث آنها می شود؟

چندین شرایط می تواند منجر به جوش چرک دار شود:

آکنه: 

این عارضه بسیار شایع پوست سبب ایجاد حفره هایی بزرگتر از جوش های معمولی می شود. آنها زمانی اتفاق می افتند که یکی از منافذ در پوست شما بسیار متزلزل  شود و دیواره های آن شکسته است.

پسوریازیس:

این یک بیماری پوستی است که سبب ایجاد قرمزی، خارشو ناهمواری در پوست شما می شود. عفونت، استرس، مواد شیمیایی خاص و بعضی از داروها می تواند موجب حمله پسوریازیس دانه ای چرکی در پوست شود.

Rosacea:

این وضعیت  معمولا پوست را روی صورت شما قرمز می کند و باعث جوش می شود. اما یک نوع از بیماری شناخته شده به عنوان rosacea التهابی می تواند باعث اینجاد جوش چرک دار شود

آبله مرغان:

این بیماری  دردوران کودکی و سایر بیماری های ناشی از ویروس مربوطه سبب ایجاد جوش چرک دار می شود که به علت بیماری پیشرفت می کند.

Pemphigus IgA: Pustules 

همچنین نشانه ای از این بیماری نادر است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما به خودی خود تغییر کند.

مرض آبله:

جوش چرک دار یکی از واضح ترین علائم این بیماری مرگبار است که در قرن های گذشته میلیون ها نفر را کشت. بااستفاده موثر از واکسن، دیگر خطر جدی تهدید نمیکنه، اما نمونه های ویروس در آزمایشگاه های ایالات متحده و روسیه قفل شده اند.

درمان جوش چرکی

پزشک شما شرایطی را که سبب ایجاد جوش چرکی می شود را درمان می کند، اما یک دارو موضعی که به طور مستقیم بر روی پوست قرار داده می شود یا بدون درمان مانند لوسیون کالامین و ژل بنزوئیل پراکسید ممکن است در این مدت به شماکمک کند.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید